Nesneler, insanlar ve resimler nasıl hareket ediyor?
Neden hareket ediyorlar? 
Hareket nedir?

Gökkuşağı nasıl oluşur?  Nesneler nasıl havada sallandırılabilir? 
Bağıllık teorisi zaman makinelerini mümkünleştiriyor mu?  Doğadaki en büyük güç nedir? Vakkum boş mu? Fizikteki açık sorular hangileridir?

Physics pdfFree download of volume I - FALL, FLOW AND HEAT         (260 MB).

Physics pdfFree download of volume II - RELATIVITY AND COSMOLOGY         (50 MB).

Physics pdfFree download of volume III - LIGHT, CHARGES AND BRAINS         (80 MB).

Physics pdfFree download of volume IV - THE QUANTUM OF CHANGE         (38 MB).

Physics pdfFree download of volume V - MOTION INSIDE MATTER: PLEASURE, TECHNOLOGY AND STARS         (85 MB).

Motion Mountain Project ücretsiz bir fizik ders kitabı yayınlıyor. Bu kitapta 2500 yıl aramadan sonra bu soruların yanıtlanmasının nasıl mümkün olduğu anlatılmaktadır. Kitabın her sayfası eğlenceli, sürprizli ve düşünmeyi teşvik etmektedir.

Çok az bir matematik ile mekaniğin, termodinamiğin, özel ve genel bağıllık teorisinin, elektro dinamiğin, kuvant teorisinin ve modern standartlaştırma denemelerinin büyüleyici kısımları tanıtılmaktadır. Bu bölümlerin özü mümkün olduğunca basit gösterilecektir: bunların en küçük entropiye, en yüksek hıza, en büyük güce, en küçük yükleme değişikliklerine ve en küçük etkiye
dayandıkları gösterilecektir.

Bunların yanı sıra kitapta, alan ve zaman ve orada keşfedilebilecek mucizeler de araştırılacaktır. İngilizce dilinde yazılı olan 1200 sayfa, yüksek okul öğrencileri, öğretmenler ve doğanın tam açıklamasına ilgi duyan diğer herkes için düşünülmüştür.


Fiziğin her alanı için en son araştırma sonuçları, en mükemmel bilmeceler ve en enteresan sürprizler tanıtılmaktadır. Metin içerisinde sorulara 650 den fazla çözümler, 500 fotoğraf ve çizimler ve 85 tabela bulunmaktadır.

*

If you can expand and improve this page in Turkish, please let me know via email. This page should be as interesting, passionate and elegant as possible – as physics is.

Of course, if you want to help to translate a volume of this book series into Turkish, you are even more welcome. Do it for the young people around you, and for the fun you will have. You will help the youth a lot and give them a great present. All over the world, we need more young people who read science books, and physics books in particular - also in Turkey. Young people who read science make the world a better place.